Долинська громада
Запорізька область, Запорізький район

ДО УВАГИ РИБАЛОК-ЛЮБИТЕЛІВ

Дата: 25.03.2019 12:53
Кількість переглядів: 10414

        У відповідності до законодавчих актів України водні ресурси є об’єктами права власності українського народу, а права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією та законами України.
        Часто у мешканців виникають питання щодо ловлі риби на орендованих ставках: орендарі нерідко проганяють з водойми рибалок, мотивуючи це тим, що вони запускають у ставок рибу і ловити її абикому не можна.
Для багатьох стане великим відкриттям те, що вони на законних підставах можуть ловити рибу навіть на орендованих ставках. Адже існує низка законодавчих актів, які захищають права рибалок-любителів. 
        Так, з питань використання водойм в Україні діє Конституція України,  Водний кодекс України,  Закон України “Про аквакультуру”.   У відповідності до цих законодавчих актів водні ресурси є об’єктами права власності українського народу.
         Зокрема ст. 47 Водного кодексу України визначає, що загальне водокористування здійснюється громадянами України для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.
         У статті перелічені деякі основні потреби громадян, до яких входять купання, плавання на човнах, водопій тварин, любительське і спортивне рибальство. На водних об’єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених орендарем, за погодженням з органом, який надав водний об’єкт в оренду.             Орендар, який узяв водний об’єкт у користування на умовах оренди, зобов’язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об’єкті, наданому в оренду.  Якщо водокористувачем або відповідною радою не встановлено таких умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.
        Згідно вимог ст.51 Водного кодексу,  водні об’єкти надаються в користування на умовах оренди без обмеження права загального водокористування, крім випадків, визначених законом. А орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо). У межах населених пунктів забороняється обмеження будь-яких видів загального водокористування, крім випадків, визначених законом. Заборона загального водокористування водними об’єктами, наданими в користування на умовах оренди, та їх нецільове використання є підставою для розірвання договору оренди.
 
Згідно з Порядком здійснення любительського і спортивного рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від   18 липня 1998 р. N 1126 у рибогосподарських водоймах України (за винятком водойм, які знаходяться у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, риборозплідних  господарств,  водойм, які  мають  обмеження  щодо  їх спеціального використання (питні, технічні тощо),  а також  водойм  або  їх ділянок,  на  яких  лов  водних   живих   ресурсів  заборонено)  дозволяється здійснення любительського і спортивного рибальства всім громадянам України, іноземним громадянам, а також особам без громадянства.  Любительське і спортивне рибальство (далі – любительське рибальство)  на  водоймах загального  користування   здійснюється безоплатно та без надання спеціальних дозволів. Любительське  рибальство  на  окремих  водоймах  або  їх ділянках (далі  – водойми) в місцях концентрації (скупчення) риб, водних  безхребетних здійснюється  на  засадах  їх  спеціального використання за спеціальними дозволами органів рибоохорони.
Дозволяється  одній особі вилов за одну добу перебування на водоймі таких видів у таких кількостях: риба – 3 кг,    раки — 30 шт.  Вивезення з водойми риби та безхребетних – як у свіжому,  так і  в  обробленому вигляді,  – незалежно від терміну перебування на водоймі дозволяється в розмірі  не  більше  за  добову  норму,  за винятком  випадків,  коли вага однієї рибини перевищує встановлену норму вилову.
Орендар не має права забороняти любительське рибальство на водоймі. Категорично заборонено встановлювати та стягувати плату з рибалок-любителів. На орендних ставках орендарі можуть здійснювати попередження любителів рибної ловлі про обмеження вилову видів риби, яку розводять, або висувати вимоги про повернення у ставок такої риби у разі проведення контролю за виловом. Але при цьому на вимогу  повинні бути надані необхідні документи про час зариблення ставка, видів риб, якими проводилося зариблення, актив виконання відповідних робіт та середню вагу кожного з видів риб в день вилову.
Якщо в період рибалки виникають суперечки, то вони вирішуються у відповідності до законодавства, при тому виклики до водойми працівників поліції покладаються на орендаря, а рибалка призупиняється тільки після складання протоколу про порушення вимог чинного законодавства однією із сторін, якщо таке здійснено риболовом-любителем. У разі необхідності суперечки вирішуються на загальних підставах у суді.
Звертаємо увагу, дані вимоги законів стосуються всіх водних об’єктів, що знаходяться в оренді.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора