Як уникнути переохолодження

Дата: 15.02.2021 15:19

У холодний період року, коли середньодобова температура повітря опускається нижче +10ºС, можливі переохолодження організму працівників під час виконання робіт на відкритих майданчиках, а також у неопалюваних або недостатньо опалюваних приміщеннях.

Холод сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, може призвести до загострення виразкової хвороби шлунку, розвитку нейроваскулітів, артритів, сприяє виникненню захворювань застудної етіології, зниженню імунітету, збільшуючи втрати робочого часу за рахунок захворюваності з тимчасовою втратою працездатності. Від постійного переохолодження можливий розвиток і загострення хронічних професійних захворювань. Охолодження організму людини призводить до зміни його рухових реакцій, порушує координацію рухів, здатність виконувати точні операції тощо.

Як уникнути переохолодження:

1. Не вживайте алкоголь. Він розширює судини на поверхні тіла, внаслідок чого тіло швидко втрачає тепло.
  2. Не куріть на морозі. Нікотин зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду.
  3. Пийте достатньо рідини. Якщо плануєте довго перебувати на холоді, візьміть із собою термос із гарячим напоєм.
  4. Не виходьте на холод голодними. Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія. Змерзли – з’їжте щось. Важливо, щоб їжа була теплою.
  5. Для посилення кровообігу рухайте руками, пальцями ніг. Водночас, уникайте перевтоми: коли ви втомлені, то втрачаєте тепло швидше.
  6. Не виходьте без потреби на вулицю. Зачекайте, поки не приберуть сніг і не розкидають пісок (суміш) на обмерзлий тротуар.
  7. Якщо ви довго перебуваєте на відкритому повітрі, обов’язково кожні півгодини-годину заходьте у тепле приміщення.
  8. Не торкайтесь металу (руками або язиком). Ви ризикуєте обморозити шкіру у місці контакту.
  9. Будьте обережні, якщо працюєте з бензином при мінусовій температурі: можливе обмороження, якщо бензин потрапить на шкіру. Тож використовуйте водонепроникні рукавички.
  10. Не носіть важке. Важка ноша може перетиснути судини, внаслідок чого може виникнути обмороження.
  11. Використовувати не тісний спецодяг та спецвзуття, бажано з натуральних матеріалів (спецодяг та спецвзуття має бути вільним, не надягайте обтягуючий одяг);
  12. Обігрівати повітря при виконанні робіт у приміщеннях.

Домедична допомога при переохолодженні (відмороженні).

Послідовність дій при наданні домедичної допомоги

потерпілим з переохолодженням (відмороженням):

1. переконатися у відсутності небезпеки для потерпілого;
  2. провести огляд потерпілого, визначити наявність свідомості, дихання;
  3. викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;
  4. якщо у потерпілого відсутнє дихання, розпочати проведення серцево-легеневої реанімації;
  5. при можливості усунути дію холоду: перемістити потерпілого в тепле приміщення, зняти мокрий одяг. Взуття та одяг знімати обережно, без зусиль, щоб не ушкодити вражені ділянки тіла (краще розрізати взуття та одяг);
  6. якщо потерпілий у свідомості, зігріти його: проводити загальне зігрівання потерпілого, з цією метою слід давати потерпілому безалкогольні гарячі напої.
  1. Не рекомендується  інтенсивне  розтирання (у тому числі снігом)  і  масаж  відмороженої  частини  тіла, не опускайте уражені кінцівки у гарячу воду чи до батареї;
  1. накласти на ушкоджену ділянку чисту пов’язку;
  2. забезпечити нерухомість переохолоджених пальців, кистей і стоп. При необхідності виконати іммобілізацію за допомогою імпровізованих або стандартних шин;
  3. накрити потерпілого термопокривалом (ковдрою);
  4. забезпечити постійний нагляд за потерпілим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
  5. при погіршенні стану потерпілого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонувати диспетчеру екстреної медичної допомоги.

Запорізьке відділення  управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування України