Долинська громада
Запорізька область, Запорізький район

Поновлення на роботі незаконно звільненого працівника

Дата: 31.05.2021 13:26
Кількість переглядів: 2488

Фото без опису

Конституція України гарантує громадянам захист від незаконного звільнення. Порядок поновлення на роботі незаконно звільненого працівника регламентується ст. ст. 231 – 241-1 Глави ХV Кодексу законів про працю.

Позовна заява про поновлення на роботі й оплату за час вимушеного прогулу подається до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцезнаходженням підприємства (установи, організації) або за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача відповідно до порядку, передбаченого законодавством, в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Пропущений строк може бути поновлено з поважних причин.

Судовий збір за подання такого позову не сплачується.

Одночасно з прийняттям рішення про поновлення на роботі суд приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, суд виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу, також працівник може вимагати відшкодування власником або уповноваженим ним органом завданої моральної шкоди.

Рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню.

Поновлення працівника на роботі відбувається з дати звільнення працівника на підставі рішення суду, яким визнано таке звільнення незаконним.

Рішення суду про поновлення працівника на роботі вважається виконаним з дня видання власником або уповноваженим ним органом про це наказу та внесення відповідного запису до його трудової книжки.

При наявності в трудовій книжці запису про звільнення або переведення на іншу роботу, надалі визнаного недійсним, на прохання працівника видається «Дублікат» трудової книжки без внесення до неї запису, визнаного недійсним.

У разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника суд за позовом такого працівника виносить ухвалу про виплату йому середнього заробітку за час затримки. Також час оплаченого вимушеного прогулу, спричиненого незаконним звільненням, зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Середньомісячна заробітна плата, зокрема у випадку вимушеного прогулу, обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата.

Невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення про поновлення на роботі карається накладенням штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. За повторне невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець карається штрафом у подвійному розмірі та виконавець звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

У разі ліквідації підприємства, установи, організації, суд визнає звільнення неправильним і зобов’язує ліквідаційну комісію або власника (орган, уповноважений управляти майном ліквідованого підприємства, установи, організації, а у відповідних випадках - правонаступника) виплатити цьому працівникові заробітну плату за час вимушеного прогулу та визначає працівника звільненим за пунктом 1 статті 40 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації.

Якщо ж на день прийняття судом рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника процедуру ліквідації підприємства, установи, організації розпочато, але ще не завершено, на вказане підприємство, установу, організацію покладається обов’язок поновлення на роботі такого працівника та здійснення на його користь визначених законодавством виплат.

 

Для отримання безоплатної правової допомоги можна звернутися до Запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою:

м. Запоріжжя, просп. Соборний, 77, 2 поверх;

тел. (061) 702-39-10, (061) 702-32-76;

графік роботи: понеділок-четвер з 8-00 до 17-00, п’ятниця з 8-00 до 15-45;

 

або до Запорізького бюро правової допомоги за адресою:

м. Запоріжжя, майдан Профспілок, 5, каб. 114;

тел. (061) 702-32-77;

графік роботи: понеділок-четвер з 8-00 до 17-00, п’ятниця з 8-00 до 15-45.

 

Всеукраїнська гаряча лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора